Revolut árfolyamok: tényleg mindig ez a legjobb választás?

Revolut árfolyamok: tényleg mindig ez a legjobb választás

Ebben a cikkben tisztázom a Revolut devizaárfolyamai és váltásai körüli leggyakoribb tévhiteket. Megmutatom, hogy milyen árfolyamon és mikor vált kedvezőbben a Revolut, valamint azt is, hogy léteznek-e hazai kereskedelmi bankok, amelyek jobb árfolyamot kínálnak.

Tévhit: A Revolut középárfolyamon vált devizát

Nem, a Revolut nem piaci deviza középárfolyamon vált, hanem saját árfolyamot alkalmaz!

A deviza árfolyamokat a Revolut appban nézheted meg, amikor váltanál vagy ezen az oldalon is megtalálható.

A devizaárfolyamok folyamatosan változnak, a piacot követik le.

Hétvégén ugye nem változnak az árfolyamok, mert akkor nincs piaci kereskedés. Hétvégén minden Revolut csomagban plusz díja van a devizaváltásnak, ami minimum 1%. Ha Standard vagy Plus csomagod van, akkor ott van havi díjmentes váltási limit, ha azt is túlléped és úgy váltanál a hétvégén, akkor Standard csomagnál 1+1% vagyis 2% díja lesz pluszban, Plus csomagnál meg 1+0,5% vagyis 1,5% díja lesz.

További információk a Revolut devizaváltásról, egy teljes útmutató cikket itt tudsz megtekinteni.



Tévhit: Mások a deviza árfolyamok a különböző Revolut csomagokban

Nem, minden Revolut csomagban azonos a deviza árfolyam, tehát ha mondjuk te egy előfizetéses Revolut csomagban vagy, akkor nem fogsz kapni jobb árfolyamot.

Viszont az átváltandó összegnél már sávos árfolyamot alkalmaz a Revolut. Itt egy példa, minél többet váltasz, annál kedvezőbb árfolyamot kínál a Revolut:

1 euró vásárlásánál az árfolyam: 407,71 Ft
1000 euró vásárlásánál az árfolyam: 406,96 Ft
10 000 euró vásárlásánál az árfolyam: 406,959 Ft
100 000 euró vásárlásánál az árfolyam: 405,28 Ft
1 millió euró vásárlásánál az árfolyam: 404,94 Ft
10 millió euró vásárlásánál az árfolyam: 404,88 Ft

A kedvezményes sávok nem pontosan a fenti összegeknél vannak, azok csak példák. Eladásnál ugyanez a sávos árfolyam figyelhető meg.

A Revolut deviza árfolyamai a legkedvezőbbek a magyar piacon?

Ha csak azt nézzük, hogy mennyi a devizáknál az árfolyam, ki mennyiért vált, akkor nem a Revolut kínálja a legkedvezőbb árfolyamokat. Viszont mindenkinek egyedi lehet a döntése és az igénye, így azok alapján kell eldönteni, hogy kinek mi éri meg.

Helyi valutaváltók

Sokszor lehet olyan kommenteket olvasni, hogy hát jobb árfolyamokat láttam kiírva ennél meg annál a valutaváltónál az utcán.

Ez egyrészt igaz lehet, tényleg egy jobb árfolyamot láthatsz az utcáról nézve a feliratokat, viszont ha bemész egy valutaváltóba és tényleg váltani szeretnél, akkor szokott lenni plusz díj, kezelési költség. Ez 1% vagy eközeli, van olyan is, amikor van egy maximum összege, aminél többet nem fogsz fizetni. Ezzel a plusz költséggel meg már sokszor nem lesz olcsóbb a devizaváltás. És persze vannak olyan váltók, ahol tényleg olcsóbb lehet az árfolyam, de lehet, hogy számlát stb… nem fogsz kapni a váltás után, így ezeket ne hasonlítsuk össze egy legálisan működő céggel. 🙂 (tisztelet a kivétel).

És ezek mellett ugye készpénzt váltanál, amit valahonnan be kell szerezned. Lehet, hogy egy ATM-nél kell felvenni a készpénzt, aminek akár plusz díja is lehet, de számomra például az idő nem éri meg, hogy elmenjek a város legjobb valutaváltójába, előtte az ATM-hez stb…

Wise

A Revolut mellett sokan a Wise-t szokták még használni, mert az egyik fő előnye sokaknak, hogy saját névre szóló belföldi forint számlaszámot kapnak az ügyfelek, amit jelenleg a Revolut még nem kínál.

Viszont a Wise-nál a magyarországi ügyfeleknél bevezették 2025. február 17-től a korábban beígért tranzakciós adót. Így már a lakossági és céges Wise számlákról a kiutalást, devizaváltást is terhelheti a tranzakciós illeték, erről ebben a cikkükben írtak, megmutatva a költségeket is.

A Wise igaz piaci középárfolyamon váltja a devizákat, de erre rászámol még devizaváltási díjat minden esetben és most már tranzakciós illetéket is akár. Itt nincsenek csomagok, havi díjmentes limitek. Hétvégén viszont nincs devizaváltási plusz díj, mindig ugyanannyi a százalékos díjfelszámítás.

A Wise ezen oldalán tudod megnézni a költségeket.

Ezzel még a Revolut HUF/EUR esetén jobb árfolyamon szokott váltani, de van olyan, amikor szinte megegyezik a kettő, szóval nem nagy a különbség.

Így alapesetben a hétvégén jobb lehet az árfolyam a Wise-nál, mert a Revolut még minimum 1% díjat felszámít.

Hétköznapokon meg azoknak lehet kedvezőbb a Wise, akik Revolut ingyenes, Standard (ingyenes) csomagban vannak és a havi díjmentes keretet túllépik devizaváltásnál. A díjmentes limit felett már díja lesz a váltásnak (1% hétköznapokon és 2% a hétvégén) és ekkor a Wise olcsóbb lesz.

Igaz a Wise esetén annyi hátrány lehet, hogy oda forintot bejuttatni egy másik bankszámlánkról nem feltétlenül díjmentes. A bankkártyás feltöltésnek díja van a Wise-nál (Revolutnál lakossági debit bankkártyával díjmentesen lehet pénzt feltölteni, további infókat itt találsz) és ha egy másik bankból utalnál be, akkor a banknál lehet akár utalási díj, tranzakciós adó stb…

Persze, ha a Wise-ra érkezik mondjuk a fizetésed, akkor így nem kell feltölteni akár még külön a Wise egyenlegedet, így ezt meg lehet spórolni.

Magyarországi kereskedelmi bankok: Akár középárfolyamon is váltanak!

2023. óta a magyarországi bankok közül több is lépett a kedvezőbb devizaváltás irányába. Ennek a pontos okait nem tudom, de gondolom a a fő ok a Revolut egyre nagyobb térnyerése volt és komolyabb versenytárs lett (már több mint 1,7 millió regisztrált felhasználója van Magyarországon) és megnőhetett a devizaváltás is a lakosság körében, például sokan nyaralnak külföldön vagy a szomszédos országokba járnak át vásárolni, mert kedvezőbbek az árak stb…

Így több bank is kedvező, piaci középárfolyamos devizaváltást jelentett be.

Gránit Banknál díjmentes devizaszámlákat lehet nyitni és havonta 650 ezer forintig középárfolyamon lehet eurót, amerikai dollárt, angol fontot és svájci frankot váltani (de csak euró és dollár számlához igényelhető bankkártya). 5 percenként frissül az árfolyam és hétköznapokon 9:00-17:00 között lehet középárfolyamon váltani. A limitet túllépve vagy nem a megadott időpontban is lehet váltani, az én tapasztalatom az, hogy még ekkor is elég jó árfolyamot kínál, EUR/HUF esetén ekkor is szinte alig vált rosszabbul mint a Revolut.

OTP Banknál havonta 600 ezer forintig lehet kedvezményes nem folyamatosan frissülő OTP Bank középárfolyamán váltani. Itt kicsit már bonyolultabb ennek a felépítése. Kell egy jelenleg díjmentes Árfolyam+ nevű számlacsomag-elemet igényelni, ami nem lesz rögtön aktív és így nem lehet rögtön középárfolyamon váltani, hanem a következő hónap elejétől aktiválódik. Ezenkívül csak bolti deviza vásárlásokra érvényes a középárfolyam, online fizetéseknél nem. Ha a devizát vissza szeretnéd váltani forintra, akkor már nincs a kedvezményes árfolyam stb… Ezen az oldalukon találod meg az infókat.

Az Erste Banknál havonta 500 ezer forintig lehet kedvezményesen devizát váltani, hétköznapokon 08:00-17:00 között. Ezen az oldalon láthatod a kedvezményes devizaárfolyamukat, ezek is piaci középárfolyamok igazából. Díjmentes devizaszámlát adnak ehhez és a forint számlához használt bankkártya az appban bármikor átkapcsolható másik devizára.

Raiffeisen Banknál nincs havi keret 1000 ft – 40 millió forint között lehet váltani munkanapokon 8:00-18:00 között kedvezményesen. Árfolyamot az appban az ajánlatkérésnél lehet látni, a visszajelzések alapján az árfolyam itt magasabb mint az előző bankoknál. Előnye lehet még, hogy minden devizanemben lehet kedvezményesen váltani, amit a Raiffeisen Banknál elérhető. A forint számlához használt bankkártya az appban bármikor átkapcsolható másik devizára. További részleteket itt találsz.

A fenti feltételek, limitek változhatnak a bankoknál, próbálom naprakészen tartani a cikket, de mindig nézd meg a bankok weboldalait a pontos információk miatt.



Kiknek érheti meg a kereskedelmi bankok ajánlatai?

Egyénfüggő, hogy ki mire használja a bankszámláját, mennyit vált, mennyit utal más devizákban és így mi éri meg költségek alapján.

Például, ha valaki évente elmegy Európában párszor nyaralni, euróban fizet főleg, esetleg hétvégente átjár a környező országokba bevásárolni, akkor elegendő lehet egy hazai kereskedelmi banknál is számlát nyitnia, mert olcsóbban fog váltani és nagyon plusz költségei nem lesznek.

Viszont, ha valaki átlagosan többet váltana és folyamatosan túllépi a havi kedvezményes limiteket, akkor előfordulhat, hogy mondjuk Revoluton jobb lehet váltani, a kisebb árfolyamkülönbség egy év alatt egy látható összeg is lehet végül.

Ahol megugorhatnak a költségek, azok a devizás kiutalások. A kereskedelmi bankoknál egy EU-s, SEPA eurós kiutalásnak is van díja. Itt változó a díj mértéke, van ahol minimum díj van és van maximum díja is utalásonként ennek. Ha valaki sokat utal ki euróban, akkor ennek lehet egy magas költsége, míg az eurós kiutalás a Revolutnál korlátlanul díjmentes.

Továbbá, ha nem csak euróban, hanem más devizákban is utalsz, akkor ebben az esetben is a Revolut olcsóbb lehet.

Milyen funkciókat, szolgáltatásokat kínál a Revolut, amit a legtöbb bank nem?

Egy bankkártya minden devizás fizetéshez

A Revolutnál egy bankkártya tud kezelni minden deviza egyenleget. Ha euróban fizetsz, akkor az eurós egyenlegről vonja le az összeget, ha dollárban, akkor abból az egyenlegből. Ha meg nincs a fizetendő deviza egyenlegen összeg, akkor automatikusan rögtön vált egy másik deviza egyenlegről. Ennek meg van a sorrendje/szabálya, erről itt írtam.

A Wise-nál működik még így a bankkártya, de hazai bankoknál ez nem igen található meg, külön kártyákat kell igényelni minden devizához és nem is mindig lehet az összeshez bankkártyát kérni vagy nekünk kell manuálisan az appban átállítani a kártya devizanemét.

Virtuális kártyák létrehozása nagy mennyiségben

Virtuális/digitális kártyák már szinte minden banknál elérhető. A legtöbb felhasználónak egy virtuális kártya elegendő lehet, azt érdemes használni az internetes vásárlásoknál.

Előnye az, hogy ha visszaélés történne, ami főleg az online térben fordulhat elő manapság, akkor egyszerűen blokkolható és törölhető a virtuális kártya az appban és az új igénylése sem jár sok esetben plusz díjjal.

Míg a fizikai kártyák esetén a blokkolás és törlés után egy több ezer forintos vagy 10+ ezer forintos díjat is ki kell fizetni az új bankkártyáért, valamint a kipostázásra is várni kell.

A Revolutnál annyi plusz van, hogy nem egyféle, hanem van egy egyszer használatos virtuális kártya is. Ennek az a különlegessége, hogy minden használat/fizetés után a kártya adatok megváltoznak. Továbbá a többször használatos virtuális kártyából akár 20 darabot is létre lehet hozni az appban. Mindegyikhez külön limit beállítható, elnevezhetőek és kizárólagos devizanem is megadható, hogy csak abban lehessen fizetni, így eléggé biztonságossá lehet tenni ezeket a kártyákat. Én több előfizetésemhez külön virtuális kártyákat hozok létre, így egyrészt mindig átlátom, hogy milyen előfizetéseim is vannak, látom azt, hogy mikor terhelik meg stb…

A Revolut virtuális kártyákról itt találsz egy átfogó cikket.

Közös számla

A Revolutnál könnyen és díjmentesen létre lehet hozni közös számlát. Nem csak közeli hozzátartozóval, hanem akár baráttal, ismerőssel, lakótárssal is lehet közös számlát nyitni.

Előnye, hogy egy külön számlát kaptok, több devizához is létre lehet hozni egyenlegeket. Ehhez lesz egy közös számlaszám. Bankkártyát, virtuális kártyákat is létre lehet hozni. A közös számla egyenlegeire mindkét fél be tud tenni a saját egyenlegéről összeget és a közösből ki is tudnak venni.

Egy nagyon jól és könnye, átláthatóan használható funkció ez. A Revolut közös számláról ebben a cikkben találsz meg mindent.

Egyszerű a csalás, visszaélés, scam bejelentése

Ebben is folyamatosan próbálnak fejlődni a bankok, de sajnos még mindig lehet hallani olyan visszajelzéseket, hogy visszaélés esetén nehezen elérhető egy bank ügyfélszolgálata, sokáig tart a bejelentés folyamata, esetleg a bank utána széttárja a karját, hogy az ügyfél nem volt elég figyelmes az ügyfél hibázott stb…

A Revolut is valószínűleg nem 100%-ban tökéletes, de az gyorsabbá és kényelmesebbé teheti az ügyintézést, hogy minden tranzakciónál van lehetőség probléma bejelentésére. Sok pozitív visszajelzés van ezzel kapcsolatban és olyan esetben is visszatérít a Revolut, amikor igazából tényleg az ügyfél nem volt figyelmes. Vagy kivizsgálnak dolgokat és nem hagyják annyiba stb…

Ha lenne további kérdésed, akkor használd a kereső mezőt, sok más Revolut-tal kapcsolatos cikket találsz még:

Fontos!: A cikkben leírtak csak az én tapasztalataimon alapszanak, ezekért felelősséget nem tudok vállalni. Nincs közvetlen kapcsolatom a Revolut-tal és nem tartozok felelősséggel a szolgáltatásuk iránt. Bármilyen probléma, kérdés esetén a Revolut ügyfélszolgálatát kell felkeresni. A cikkekben olyan ajánlói (affiliate) linkek találhatóak, amelyeken keresztüli regisztrálás után akár én jutalékot is kaphatok.

Hozzászólás
A hozzászólásod nem fog automatikusan megjelenni, csak a moderálás után. A megadott email cím nem lesz látható és nem lesz tárolva, nem fogok hírleveleket küldeni. Viszont, ha megválaszolásra kerül a hozzászólásod, arról értesítést fogsz kapni a megadott email címedre.