A Portfolio készített egy interjút Léder Tamással, a Revolut magyarországi vezetőjével.
Mi a helyzet a magyarországi tranzakciós illetékkel?
„…Mi a tranzakciós illetéket minden egyes magyar ügyfelünk tranzakciói után befizetjük 2022 júliusa óta…” – Léder Tamás
Tehát a Revolut fizeti a tranzakciós illetéket a forint utalások után, ami évente 10 milliárd forintos nagyságrendet jelent (pontosabb összeget nem tudtunk meg), viszont a Revolut egyelőre ezt nem hárítja át a felhasználókra.
A kiterjesztett devizaváltások utáni tranzakciós illetéket is fizetni fogja a Revolut.
Sok még a bizonytalan információ és Léder Tamás elmondta, hogy a Revolut eddigi gyakorlata szerint nem fogja áthárítani az illetéket az ügyfelekre a kezdetekben, de ezt nem tudja megmondani, hogy hosszú távon is így lesz-e.
Videó
Magyarországi fióktelep nyitása
Több európai országban elkezdett a Revolut fióktelepeket nyitni. Fióktelepük van már Franciaországban, Írországban, Hollandiában, Spanyolországban, Németországban pedig pilot időszakban vannak.
Magyarországon is tervben van és ezen keményen dolgoznak.
Fontos, hogy a fióktelep nem egy leánybank (amit az MNB szeretne és ezt időközönként nyilatkozza is cikkekben), így az OBA (Országos Betétvédelmi Alap) védelme nem vonatkozna továbbra sem a magyarországi Revolut ügyfelekre, hanem a litván betétvédelem maradna továbbra is.
Viszont a fióktelep létrehozásával több olyan funkció, szolgáltatást lehet létrehozni, ami lokálisan előnyös lehetne. Például magyarnyelvű ügyfélszolgálat, belföldi magyar forint bankszámlaszám az ügyfeleknek.
Viszont a most délután megjelent Index.hu cikkből kiderült, hogy a fióktelepprojekt és vele együtt a magyar számlaszám létesítése még legalább egy év a technológiai felkészülés miatt.
Meglepően sokan kapják már a fizetésüket a Revolut számlájukra
Léder Tamás elmondta, hogy meglepően sok magyar ügyfél kéri a fizetését már ma is a Revolut-számlájára, viszont ez még nem olyan egyszerű, mert jelenleg nemzetközi forint számlaszámot ad a Revolut.
+ infó: Egyébként a munkáltatók a jogszabály szerint nem tagadhatják meg azt, hogy a munkavállaló ne egy belföldi bankszámlára kapja meg a fizetését. Viszont az esetleges plusz banki díjakat átháríthatják a munkavállalóra. Több Facebook, fórum hozzászólás alapján többen inkább kifizetik az általában plusz 2500 forint körüli utalási díjat a munkáltatójuknak és így a Revolut forint egyenlegükre kapják a fizetésüket, de vannak olyan visszajelzések is, ahol nem számítanak fel plusz díjat a munkavállalónak. Azzal is számolni kell, hogy nem érkezik meg rögtön a fizetés, hanem 1-3 munkanapba is lehet a nemzetközi utalás miatt.
De vannak olyan helyzetek, amikor technikai problémákra hivatkozva nem tudják külföldi bankszámlára utalni a fizetést…
Ha létrejönne a magyarországi Revolut fióktelep, akkor a magyar belföldi IBAN bankszámlaszám és csatlakozhatnak a helyi fizetési rendszerhez is.
Mennyi az aktív ügyfél a másfél milliós magyar Revolut regisztráltból?
Erre a választ nem kaptuk meg Léder Tamástól.
Viszont az tudtuk meg még, hogy az ügyfélállománynak két számjegyű százaléka (10%-99% között valahol) a magyar átlagfizetésnél többet tölt fel a Revolut számlájára havi szinten.
Továbbá Magyarországon az egyik legmagasabb az aránya a fizetős ügyfeleknek, vagyis akik nem az ingyenes alapcsomagunkat használják. Ez köszönhető annak is, hogy sok partneri előfizetés érhető el a fizetős csomagokban , amit sokan ki szeretnének használni.
Magyarországon mikor lesz személyi kölcsön, jelzáloghitel?
Vannak már olyan országok, ahol a Revolut felhasználók a Revolut appban tudnak igényelni személyi kölcsönt (pl.: Románia, Németország, Spanyolország, Franciaország…).
Léder Tamás erre nem adott választ az interjúban. Azt elmondta, hogy a hitelezésben is a lehető legkisebb külső függőséget akarják elérni, utóbbi ugyanis a hagyományos bankrendszernek óriási költség.