Hétfőn Gulyás Gergely bejelentette, hogy 2024. augusztus 1-től a banki utalások tranzakciós illetéke (adója) 0,3%-ról 0,45%-ra fog emelkedni és a maximum összege ennek az illetéknek utalásonként 10 ezer forintról 20 ezer forintra fog nőni. Az továbbra is marad, hogy a 20 000 ft feletti utalásoknál kell fizetni ilyen illetéket. Ezenkívül a készpénzfelvételi illeték is emelkedett.
Igaz ezt a díjat az állam felé a bankok fizetik ki, de eddig is látható volt az, hogy így vagy úgy a bankok végül logikusan az ügyfelekre hárították át ezt a díjat, beépítették szolgáltatásaikba, banki csomagdíjakon emeltek vagy megszüntettek csomagokat, feltételeket változtatták stb…
De a ráadás az volt a hétfői kormányinfón, hogy nem csak az utalások, hanem a devizaváltásokra is kivetik a 0,45%-os tranzakciós illeték…
Frissítés: Nagy Márton arról is beszélt újságírói kérdésekre reagálva, hogy ha középárfolyamon vált a Revolut és a Wise, akkor nem kell a megemelt illetéket megfizetnie.
A Wise középárfolyamon vált és ahhoz ad egy váltási díjat, viszont a Revolut nem középárfolyamon vált, hanem saját árfolyamon vált.
Mi a helyzet a Wise-al?
A Wise már egy ideje fizeti a forint utalások után a tranzakciós illetéket, de ezt közvetlenül nem hárítja át a felhasználókra, jelenleg továbbra is díjmentesen lehet forintot kiutalni a Wise számlánkról magyar bankszámlákra.
Viszont 2022. szeptember 15-én a Wise jelezte emailben, hogy a HUF devizaváltások díjai változni fognak (a forint utalásra is írták, hogy díja lesz, de ennek végül nem lett). Tehát ők is valószínűleg beépítették ezt az illetéket a devizaváltásba.
Érdekesség, hogy ha ukrán hrivnya vagy cseh korona devizát váltanál euróra, annak 0,41% díja van, míg forintról euróra váltásnak meg 0,77% a díja (román lej euróra 0,72%, lengyel zlotyinál 0,64%, svájci franknál 0,24% a díj).
Szóval kérdés, hogy ha a Wise be fogja-e nyelni a további devizaváltásra felszámított illetéket is? Szerintem nem sokáig, ha jelenleg a Wise díja 0,77%, ebben van benne a 0,3% tranzakciós illeték és még akkor erre fog rájönni 0,45% további díj…
Mi a helyzet a Revoluttal?
A Revolut sem is fizeti tranzakciós illetéket a magyar államnak a forint utalások után és a devizaváltások utáni tranzakciós illetéket is fogja fizetni. Jelenleg ezt a plusz költséget a Revolut nem hárítja át a felhasználóira.
Frissítés 2024.08.15. : Léder Tamás, a Revolut magyarországi vezetője interjút adott, amiben a tranzakciós illetékről is beszélt, ebben a cikkben találod az interjú összefoglalását.
Ugye a Revolutnál nincs is belföldi forint számlaszám, hanem nemzetközi litván bankszámlaszám van, amin lehet fogadni forint utalásokat.
A Revolut forint egyenlegről a magyarországi felhasználóknak magyar belföldi bankszámlákra a forint kiutalás korlátlanul díjmentes.
Magyarországon már több mint 1 millió Revolut felhasználó van, ami eléggé jelentős szám. Rengetegen végzik el a devizaváltást a Revoluton, használják a kártyát külföldi fizetéskor és készpénzfelvételhez is, de sokan a forint kiutalásokat is itt intézik, a Revolut felhasználók is pillanatok alatt tudnak egymásnak bármilyen devizát küldeni díjmentesen.
A Magyar Nemzeti Bank pár havonta ki szokott adni egy közleményt, amiben felhívják a lakosság figyelmét, hogy a Revolut nem tartozik az MNB felügyelete alá, az ügyfelek vagyonát nem védi az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) és ha baj történne a Revolut bankkal, akkor Litvániában kellene angol vagy litván nyelven megkeresni az ottani hatóságokat stb…
Készpénzfelvétel díja?
A készpénzfelvétel illetéke is emelkedni fog 0,9%-ra. Eddig a Wise-nál és a Revolut-nál nem kellett fizetni a készpénzfelvétel után bizonyos feltételek és limitek mellett.
A Wise esetén havonta 80 000 ft vagy maximum 2 készpénzfelvételig díjmentes, afelett a Wise-nak 1,75% díjat kell fizetni. A Revolutnál a csomagoktól függ a készpénzfelvétel díjmentes limite.
Valamint ugye az ATM számíthat fel díjat, de Magyarországon jelenleg az Erste ATM-ek számítanak fel 1200 forintot felvételenként és napi limit is van, érdemes így más bank ATM-ét választani…