A TBSZ, vagyis a tartós befektetési számla már évek óta elérhető Magyarországon.
A Magyar Nemzeti Bank február elején fogja közzétenni azt, hogy 2024. negyedik negyedévében mennyi TBSZ-t nyitottak, de az látható és a cikkben megmutatom, hogy az érdeklődés és a keresési szám kimagasló volt decemberben az elmúlt évekhez képest.
A TBSZ a magyarországi adózók számára kiemelkedően előnyös lehetőség, mivel az ezen keresztül befektetett összegek esetében, ha a pénzt legalább 5 évig nem veszik ki, az elért nyereség teljes mértékben adómentessé válik. További előny, hogy a számla 5 év után újabb 5 évre meghosszabbítható, így különösen a hosszú távú befektetők számára jelent nagyszerű megoldást. Más országokban ritka az ehhez hasonló lehetőség arra, hogy a tőzsdén elért hozamot adómentesen realizálják.
Mennyien kerestek a TBSZ-re a Google-ben 2024-ben?
A Google két felületén is rá lehet arra nézni, hogy egy adott téma vagy kifejezés mennyire népszerű.
Az egyik a sokak által ismert és mindenki számára elérhető Google Trends felülete, itt azt lehet megnézni, hogy valami mennyire lett felkapott. A ‘tbsz’-re 2024. decemberében volt a legnagyobb az érdeklődés, de látható, hogy elmúlt években nem volt ilyen kiugrás, mint most:
A második, de már nem annyira könnyen elérhető felület, a Google kulcsszótervező eszköze, amelyben azt lehet megnézni, hogy adott kifejezésre mennyien keresnek rá a Google-ben.
Itt ami eléggé látványos, hogy mennyivel többen kerestek a ‘tbsz’ kifejezésre 2024. decemberben az előző évekhez képest:
A Google kb. 40 500 keresést mutat csak decemberben, míg korábban ezt a keresési mennyiséget egyik hónap sem közelítette meg 2021. januárig visszamenőleg.
Lejjebb a cikkben a TBSZ-t nyújtó szolgáltatókat is megmutatom, kik lehettek a nyertesei ennek, hol nyithattak a legtöbb tartós befektetési számlát…
Miért lehetet ekkora érdeklődés a TBSZ iránt?
Adózás változott
A TBSZ kapcsán decemberben jelentettek be adóváltoztatást.
Röviden arról szólt, hogy ha valaki 5 évnél hamarabb töri fel a TBSZ-t, akkor az ott realizált nyereség után SZJA mellett szocho adót is kell fizetnie 2025-től nyitott TBSZ-eknél. Viszont a szocho adót olyan befektetésekre is kiterjesztették, mint részvények és ETF-ek, amelyekre normál értékapapírszámlákon befektetve, majd eladás utáni nyereségkor nincs egyébként szocho adózás. Tehát 2025. januártól már a TBSZ-ekre ez érvényes, viszont 2024. december 31-ig megnyitott TBSZ-ekre nem, azokra továbbra is csak az SZJA adózás vonatkozik korábbi feltörés esetén.
Ezért is nyithattak sokan még 2024-es TBSZ számlákat és töltötték fel azokat év végéig.
Ezenkívül még 2023-ban a szocho adó megjelenése a befektetésekre is kihathatott 2024-re, így többen folytatták a TBSZ-re történő befektetéseket, amivel 5 év után ez az adó is elkerülhető.
Megjelent még egy olcsó, szinte díjmentes szolgáltató a piacon
Még 2023. szeptemberben az Interactive Brokers tette elérhetővé a TBSZ-t, 2024. januárjában a Lightyear is bejelentette a TBSZ nyitási lehetőséget a platformján.
A Lightyearnél egyedülálló a díjmentes TBSZ, nincs havidíja sem és például európai tőzsdéken az ETF-ek vásárlása is díjmentes. Itt találsz egy teljes útmutató cikket a Lightyear TBSZ számla nyitásához és használatához, de a TBSZ-ről is további infókat tudhatsz meg.
Több promóciót is indítottak, sok YouTube tartalomgyártó is publikált videókat a Lightyearről.
Sokan, akik eddig más szolgáltatók díjai miatt nem nyitottak TBSZ-t vagy a nehezen átlátható és használható kezelőfelület tartott vissza, a Lightyear egy kiváló felületet nyújt, ráadásul díjmentesen, valószínűleg sokan ezek miatt beregisztráltak.
Csökkenő állampapírkamatok, romló forint
Szerintem sokan 2024-ben, ha nem is adták el az állampapírjukat (majd inkább most 2025-ben fogják), de az évben többször kifizetett kamatokat nem fektették ismét vissza állampapírba, hanem mondjuk kiutalták és akár tőzsdére, TBSZ-en fektették be. A forint sem szerepelt ismét valami jól 2024-ben, így többen elkezdtek más devizákba átváltani és azt befektetni akár.
A tőzsdék száguldoztak
2024-ben is a tőzsde szépen ment előre. Akár USA-ban az S&P500, de Magyarországon a BUX index is szépen nőtt (rekordszinten zárt, az évben 30,9%-t nőtt).
Ez sokaknak motiváló lehetett és ezen eredmények alapján úgy dönthettek, hogy akkor befektetnek hosszabb távon TBSZ-en.
Mely TBSZ szolgáltatók lehetnek a nyertesek?
Itt is csak a Google keresési számokra tudok hivatkozni és erről nem fognak közölni publikus adatokat, így nézzünk meg pár keresési számot:
(nem a teljes keresési mennyiség mutatják az ábrák és nem is minden keresési kifejezés van feltüntetve, hanem több közül a legkeresettebbet mutatom meg)
Erste Broker:
K&H Értékpapír:
OTP Bank:
Interactive Brokers:
Lightyear:
Fontos, hogy ezek a számok nem azt mutatják meg, hogy végül mennyien is regisztrálhattak az adott szolgáltatókhoz és nyithattak végül TBSZ-t. Viszont a népszerűség, a keresési arányok akár jól meghatározhatóak.
Az látható a Google keresések alapján, hogy a Lightyear iránt kiemelkedő volt a keresési szám más szolgáltatókhoz képest, már az év elején januárban, amikor elstartolt és év végén is majdnem megközelítette a januári keresési számokat.
Az Interactive Brokers-nél voltak megközelítő keresési számok még.